Previous Next

Dňa 15. mája 2025 sa konal XXV. ročník medzinárodného kola súťaže ŠVOČ Stavebných fakúlt Českej a Slovenskej republiky, ktorého organizátorom bola Fakulta stavební VUT v Brne. V súťaži bolo prezentovaných 78 súťažných prác v 11 odborných sekciách.

Stavebnú fakultu UNIZA svojimi prácami reprezentovali 7 študenti, ktorí súťažili v 6 odborných sekciách. 4 z našich študentov dosiahli umiestnenie na stupňoch víťazov, pričom traja študenti obsadili krásne 1. miesto a jedna študentka 3. miesto. Dve práce zároveň získali víťazstvo aj v rámci študentského hlasovania.

  • 1. miesto v sekcii Dopravné stavby získala Bc. Michaela Cigáňová s prácou Dopravné modely interakcie návrhu križovatiek na ulici Vysokoškolákov v Žiline, ktorú vypracovala pod vedením doc. Ing. Mareka Drličiaka, PhD. z Katedry cestného a environmentálneho inžinierstva. Zároveň sa stala víťazkou študentského hlasovania v príslušnej sekcii.
  • 1. miesto v sekcii Inžinierske konštrukcie a mosty získal Maroš Ďurdík s prácou Vyhodnocovanie možností použitia vybraných mostných provizórií pre vojenské účely, ktorú vypracoval pod vedením doc. Ing. Jaroslava Odrobiňáka, PhD. z Katedry stavebných konštrukcií a mostov. Zároveň sa stal víťazom študentského hlasovania v príslušnej sekcii.
  • 1. miesto v sekcii Mestské, krajinné a environmentálne inžinierstvo získala Ema Kantárová s prácou Analýza obtekania jednoduchých objektov vo veternom tuneli, ktorú vypracovala pod vedením Ing. Annamárie Pavlíkovej z Katedry stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky.
  • 3. miesto v sekcii Stavebná mechanika získala Adriana Langerová s prácou Lokálna analýza účinkov dynamického zaťaženia v oblasti oslabenia koľajnicového pásu, ktorú vypracovala pod vedením Ing. Mateja Prišča z Katedry stavebnej mechaniky a aplikovanej matematiky.

Všetkým súťažiacim ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej fakulty a víťazom srdečne blahoželáme!

Podrobné výsledky medzinárodného kola ŠVOČ nájdete na tomto linku.

Študenti Stavebnej fakulty v rámci Semestrálneho projektu IKDS1 absolvovali odbornú exkurziu v spoločnosti Siemens Mobility v Žiline.

V programe nechýbala prednáška o BIM od úspešného absolventa fakulty, praktická skúsenosť s ETCS simulátorom riadenia vlakov a zaujímavá ukážka VR technológií využívaných v dopravných systémoch.

Na záver si študenti prezreli nové priestory spoločnosti vrátane panoramatickej chill-out zóny. Exkurzia bola cennou skúsenosťou spájajúcou teóriu s praxou a modernými technológiami.

Spolu_AK_Siemens_1.JPG

Spolu_AK_Siemens_2.JPG

Dňa 13. mája 2025 sa študenti 1. ročníka inžinierskeho štúdia programu IKDS a 2. ročníka bakalárskeho štúdia programu TMS zúčastnili odbornej exkurzie v obci Horný Hričov.

Navštívili výrobný závod UNIASFALT, zameraný na produkciu asfaltových zmesí pre výstavbu a opravy ciest a diaľnic. Zariadenie je vybavené modernými technológiami umožňujúcimi spracovanie recyklovaných materiálov zo starých vozoviek. Odborný výklad a prehliadku zabezpečil Ing. Stanislav Vrábel, vedúci obaľovne.

Druhou zastávkou bolo laboratórium VIALAB SK, ktoré sa venuje skúšobnej, kontrolnej a poradenskej činnosti pri výstavbe cestnej infraštruktúry. Študenti mali možnosť nahliadnuť do procesov laboratórnych skúšok asfaltov, kameniva a zmesí pod vedením Ing. Lukáša Farkaša.

Exkurzia bola prínosná z hľadiska prepojenia teoretických poznatkov s praktickými ukážkami z oblasti dopravného staviteľstva.

 

fotka_spolu_IKDS_TMS_HornýHricov2025.JPG

Previous Next

Dňa 25. apríla 2025 sa na Stavebnej fakulte STU v Bratislave uskutočnil 9. ročník súťaže BIM Challenge, ktorú organizovala BIM asociácia Slovensko v spolupráci so Stavebnou fakultou STU a viacerými odbornými partnermi. Podujatie, ktoré je zamerané na podporu digitálneho projektovania a práce s BIM technológiami, opäť prilákalo desiatky študentov zo štyroch slovenských technických fakúlt.

Zadaním súťaže bolo vytvoriť informačný model rodinného domu a pripraviť kompletnú projektovú dokumentáciu v jednom z vybraných softvérov (Allplan, Archicad, Revit). Novinkou tohto ročníka bolo využitie umelej inteligencie na tvorbu vizualizácií v štýle tradičnej čičmianskej architektúry.

Do súťaže sa zapojilo takmer 50 študentov, z ktorých 31 úspešne odovzdalo všetky požadované podklady. Zo Stavebnej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline sa zúčastnilo 8 študentov, pričom až 7 z nich sa prebojovalo medzi TOP 10. Odborná porota zložená z BIM expertov a skúsených projektantov hodnotila kvalitu modelu aj výkresovú časť.

Víťazi ročníka 2025:

  1. Marek Kubina (SvF STU Bratislava)
  2. Kristián Záhumenský (SvF UNIZA Žilina)
  3. Samuel Kubačka (SvF UNIZA Žilina)
  4. Karol Vonšák (SvF STU Bratislava)
  5. Jakub Šprlák (SvF UNIZA Žilina)
  6. Kristián Grobarčík (SvF STU Bratislava)

Ocenenia odovzdali prof. Katarína Gajdošová, prodekanka SvF STU, a Michal Pasiar, prezident BIM asociácie Slovensko.

Súťaž potvrdila rastúci záujem študentov o moderné projektovanie a význam prepojenia vzdelávania s praxou v oblasti BIM. Úspech študentov UNIZA len dokazuje, že kvalitná príprava a motivácia prinášajú skvelé výsledky.

Ďakujeme BIM asociácii Slovensko ako hlavnej organizátorskej inštitúcii, všetkým partnerom, členom poroty a zúčastneným fakultám za ich odborný prínos a podporu inovácií v technickom vzdelávaní. Osobitné poďakovanie patrí aj všetkým študentom za ich nasadenie, kreativitu a chuť učiť sa nové technológie. Všetkým prajeme veľa úspechov v ďalšej študijnej aj profesijnej dráhe!

Previous Next

Dňa 25. apríla 2025 sa na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline konala súťaž v 3D modelovaní rodinného domu pre študentov stredných škôl.
Súťaže sa zúčastnilo 8 študentov zo Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline. Väčšina súťažiacich pracovala v programe Revit, jeden študent použil Archicad.

Úlohou študentov bolo vytvoriť návrh rodinného domu v 3D a spracovať k nemu výkresovú dokumentáciu. Súťažiaci predviedli vysokú úroveň odborných znalostí, kreativity a technických zručností.

Najúspešnejší študenti súťaže:

  • 1. miesto – Peter Pagáč
  • 2. miesto – Jakub Jaroš
  • 3. miesto – Hugo Maximilián Rudinec

Všetkým zúčastneným srdečne blahoželáme k výborným výsledkom a ďakujeme za ich úsilie a nadšenie, ktoré do svojich prác vložili.
Zároveň veríme, že ich úspechy budú motiváciou pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokej škole, ideálne práve na Stavebnej fakulte Žilinskej univerzity v Žiline, kde môžu ďalej rozvíjať svoje odborné a tvorivé schopnosti

Strana 1 z 37

© 2019 Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina