V dňoch 6.-7. februára sa uskutoční 15. medzinárodná konferencia GEOSYNTETIKA 2025. Konferencia sa bude konať pod záštitou rektora Žilinskej univerzity v Žiline prof. Ing. Jána Čelka, CSc., predsedu Slovenskej pobočky IGS Ing. Radovana Baslíka, CSc., predsedu Slovenskej odbornej sekcie SKSI Ing. Jána Tomka a prezidenta Zväzu stavebných podnikateľov Ing. Pavla Kováčika, PhD., MBA.

Na konferencii Geosyntetika 2025 vystúpia poprední odborníci z univerzít, výskumných ústavov, projekčných kancelárií, stavebných firiem, obchodných a poradenských spoločností a ostatných inštitúcií štátnej správy zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Prezentované budú najnovšie poznatky z využívania geosyntetických výrobkov v dopravnom staviteľstve.
Cieľom je výmena skúseností v oblasti návrhu, aplikácie a testovania geosyntetických materiálov. Zároveň budú účastníci konferencie oboznámení s najnovšími poznatkami z oblasti legislatívy a normotvornej činnosti, výskumu a vývoja, vzdelávania a využívania nových technológií.

Tematické okruhy konferencie:
1) Projekty stavieb s využitím geosyntetických materiálov
2) Nové geosyntetické výrobky a materiály, ich vlastnosti a použitie v praxi
3) Stav technických predpisov a pripravované nové štandardy pre oblasť geosyntetiky
4) Skúsenosti z realizovaných stavieb s použitím geosyntetiky
5) Kvalitatívne požiadavky pri prácach s geosyntetikou, manažment kvality dopravných a environmentálnych stavieb
6) Výsledky výskumu a vývoja v oblasti geosyntetiky, vzdelávania odborníkov a študentov

Časový harmonogram:
Registrácia účastníkov a úhrada vložného do 31.01.2025
Zaslanie príspevku do 31.01.2025

Podujatie je súčasťou programu odborného vzdelávania autorizovaných inžinierov.

Garanti konferencie:

prof. Ing. Marián Drusa, PhD.

prof. Ing. Libor Ižvolt, PhD.

Tešíme sa na Vašu účasť.

Previous Next

V dňoch 2. - 3. 10. 2024 sa na Žilinskej univerzite v Žiline konala 12. medzinárodná konferencia DIM 2024 Dopravná infraštruktúra v mestách s podtitulom Smart riešenia.  Konferenciu ako tradične organizovala Stavebná fakultaKatedra cestného a environmentálneho inžinierstva, spolu so Slovenskou cestnou spoločnosťou a Centrom dopravního výzkumu, v.v.i. pod záštitou rektora Žilinskej univerzity prof. Ing. Jána Čelka, CSc., predsedu Združenia miest a obcí Slovenska doc. PaeDr. Jozefa Božíka, PhD., predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Ing. Eriky Jurinovej a primátora mesta Žilina Mgr. Petra Fiabáne. Na slávnostnom otvorení konferencie sa účastníkom prihovorili garanti konferencie (za ZMOS podpredseda  Mgr. Branislav Tréger, PhD.) a tiež štátny tajomník MD SR Ing. Igor Choma, ktorý prijal pozvanie na konferenciu.

Hlavným cieľom konferencie bolo prediskutovať aktuálne dopravné problémy miest a obcí a ich možné zlepšenie s dôrazom na možnosti inteligentných riešení. Organizátori zmenili zaužívanú koncepciu priebehu konferencie a doplnili rokovanie o diskusné bloky, ktoré sa stretli s veľkým záujmom účastníkov.  V prvom diskusnom paneli po otvorení konferencie sa okrem vyššie uvedených hostí zúčastnili aj prvá námestníčka primátora Bratislavy Ing. Tatiana Kratochvílová a prezident ZSPS Ing. Pavol Kováčik, PhD. Diskusné bloky, ktoré sa konali druhý deň konferencie sa venovali novej norme na projektovanie miestnych ciest, senzorickým sieťam a na záver parkovacej politike.

Konferencia privítala 170 účastníkov a niekoľko desiatok študentov Žilinskej univerzity. Zúčastnili sa zástupcovia 24 samospráv, 23 firiem, 3 samosprávnych krajov, 3 ministerstiev, 6 univerzít, SHMÚ a iných.

Úspešný priebeh konferencie zabezpečili organizátori aj vďaka podpore firiem z praxe, preto chcem aj touto cestou poďakovať hlavným partnerom – Valbek SK, spol. s r. o.IS - Industry Solutions, a.s., partnerom Inovačné centrum INOVIAALAM s.r.o.IoMobility Solutions s.r.o.DAQE Slovakia, s.r.o.INSET s.r.o.EMcard, a. s.TransData s.r.o.ParkDots s.r.o.EasyparkSlovenský hydrometeorologický ústavPopulair a mediálnym partnerom Silniční obzorPozor, zákruta!MAGAZÍNVeda na dosah.

 

 

Vo štvrtok 17. 10. 2024 sa v priestoroch Centra popularizácie fyziky uskutočnila prednáška pre študentov Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine od nášho kolegu Ing. Jakuba Kraľovanca, PhD., z Katedry stavebných konštrukcií a mostov s názvom Vrásky z mostov a mosty s vráskami.


Na Slovensku a v zahraničí sa čoraz častejšie stretávame s mostami v havarijnom stave, ktorý už neraz spôsobil nejednu vrásku na tvárach správcov a bežných občanov. V rámci prednášky boli popísané hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú nelichotivý stav našej mostnej infraštruktúry. Zároveň študenti videli ukážky reálnych mostov, ktoré z dôvodu zanedbania údržby dosiahli nepopulárny V. - VII. stupeň stavebno-technického stavu.

 

07     06
 04    03
 02    01


Jakub Kraľovanec je absolvent Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine, kde maturoval v roku 2014. Svojou návštevou obohatil súčasných študentov jeho bývalej školy o nové poznatky.

Vedecko-technický časopis Civil and Environmental Engineering (CEE) Stavebnej fakulty oslávil 5. októbra 20 rokov od svojho vzniku.

Pri príležitosti výročia bol spustený nový redakčný systém, ktorý umožní naďalej zvyšovať kvalitu časopisu. CEE sa zameriava na články z oblasti stavebníctva, architektúry, dopravného a environmentálneho inžinierstva, pričom za dve dekády sa stal uznávaným medzinárodným periodikom.
Za rok 2023 bol zaradený v rámci databázy Web of Science do kvartilu Q3 podľa JIF (Engineering, Civil) s nasledujúcimi metrikami:
Journal Impact Factor: 1.1
Journal Citation Indicator: 0.26

cee 20th ann 1500px

Časopisu prajeme všetko najlepšie v tretej dekáde jeho existencie.

Strana 1 z 23

© 2019 Stavebná fakulta, Univerzitná 8215/1, 010 26 Žilina